facebook

WĘGIEL NA MIARĘ POTRZEB

Węgiel wciąż jest najpopularniejszym surowcem służącym do wytwarzania ciepła w warunkach domowych. Kiedy więc zbliża się sezon grzewczy, tysiące Polaków staje przed dylematem: jaki opał wybrać? Lepszy będzie ekogroszek, miał węglowy czy węgiel orzech? Jaką wartość kaloryczną powinien mieć wybrany węgiel? Czy przy jego wyborze ma znaczenie temperatura za oknem?

Który opał jest ekologiczny? Słowem - jaki węgiel jest najlepiej skrojony na miarę moich potrzeb?

Do kotła i do pieca

Wybierając dla siebie węgiel idealny, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim konieczny jest dobór opału do urządzenia grzewczego. W kotłach z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym idealnie sprawdzają się ekogroszki - nasz rynek oferuje wiele typów tego popularnego produktu. Do pieców tradycyjnych najlepszy jest węgiel orzech i koks. Są też produkty, które sprawdzają się dobrze w obu typach urządzeń grzewczych. To miał węglowy, idealny również jako produkt uzupełniający i obniżający koszty ogrzewania.

Ekogroszek, ale jaki?  

- Ekogroszek powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb - tłumaczy Mirosław Wróblewski, dyrektor zarządzający w firmie Tani Opał. - Dlatego oferujemy aż 4 jego rodzaje – od mniej kalorycznego Ekogroszku z niedźwiedziem, przez Ekogroszek Wysokoenergetyczny z sową, po Ekogroszek Pro i Ultra. Te ostatnie to produkty do zadań specjalnych. Mają bardzo dużą kaloryczność i wymagają doświadczenia w użytkowaniu. Idealnie sprawdzają się przy naprawdę niskich temperaturach - dodaje.

Kocioł zużywa mniej paliwa przy Ekogroszku Wysokoenergetycznym, ale zazwyczaj występuje przy nim zjawisko szlakowania, czyli spiekania popiołu. Jeśli więc dla użytkownika ważne jest, aby opał wypalał się na pył i nie powodował spiekania, warto sięgnąć po ten o współczynniku kaloryczności do 25 000 kJ/kg. Jego minus to większe zużycie, plus - brak spiekania.

Pakowany czy luzem?

- Węgiel workowany ma mnóstwo zalet - mówi Mirosław Wróblewski. - Dzięki 10 lub 20-kilogramowym opakowaniom wiadomo, ile ekogroszku czy koksu pozostało nam do końca sezonu grzewczego. Możemy też łatwo przenieść materiał do kotłowni, bez użycia dodatkowych urządzeń. No i łatwiej utrzymać czystość - dodaje. Ale to nie wszystko. Mniejsze worki są bardzo poręczne. Zaopatrzono je w uchwyt, dzięki czemu ich przeniesienie nie powinno sprawiać problemu np. osobie starszej, która ma mniej siły.  

Z ekologią za pan brat

Jeśli ma dla nas znaczenie ekologia - najlepszym wyborem okaże się ekogroszek. Produkt powstający na bazie węgla kamiennego cechuje się niską zawartością siarki. Poza tym spalany w piecach z podajnikiem emituje znacznie mniej (w porównaniu do pieców rusztowych) gazów cieplarnianych przy zachowaniu sprawności kotłów wynoszącej nawet 90%. Już te właściwości pozwolą spełnić rygorystyczne normy ekologiczne obowiązujące u nas od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej.

Zimowe grzanie, letnie zakupy
 

Najkorzystniej kupować węgiel w okresie letnim. Dlaczego? Poza sezonem jego ceny są najłaskawsze dla portfela - potrafią być niższe nawet o 20%. Zresztą chłody potrafią zaskoczyć, warto więc zaopatrzyć się w opał wcześniej, jeszcze przed okresem grzewczym. Dodatkowo właśnie wtedy najłatwiej uzyskać gwarancję suchości opału, o czym decydują warunki jego pakowania. Okres letni obfituje też w akcje promocyjne, takie jak np. Letni Outlet Węgla w Tanim Opale.

 

źródło: taniopal.pl

 

ostatnia aktualizacja: 2 lata temu • dodano: 2 lata temu
Salon sprzedaży projektów
ul. Szajnochy 14
85-783 Bydgoszcz

salon@dom-plan.pl
52 522 22 17    534 536 958

Powierzchnia użytkowa

Minimalny wymiar działki

m
m

 Zimowa promocja!

Wiertarka udarowa skil

GRATIS
do każdego zamówionego projektu wiertarka udarowa SKILDRIL

Nie znalazłeś projektu?

Zadzwoń! jesteśmy przedstawicielem wszystkich biur projektowych w Polsce!

ZAPRASZAMY!

regulamin promocji *

Najnowsze publikacje

Mieszkanie pod ciepłym dachem

Projekty domów z poddaszem użytkowym cieszą się coraz większą popularnością. Adaptacja tego pomieszczenia na cele mieszkaniowe wymaga jednak efektywnej termoizolacji dachu. O komfort cieplny na poddas...


Filip Chajzer buduje dom. Zobacz jaką dachówkę wybrał.

Uważni obserwatorzy profilu popularnego dziennikarza mogli zauważyć, że pochwalił się dachem swojego nowego domu. Na jakie pokrycie się zdecydował? Blacha, beton, glina? Okazuje się, że prezenter wybr...


Zobacz więcej...